Про персональну відповідальність педагогів за порушення норм педагогічної етики та профілактики булінгу і жорстокого поводження з дітьми.
Останнім часом стало актуальним таке поняття, як “булінг”. Під цим терміном мається на увазі навмисне цькування конкретної людини (дитини), що виражається в негативному впливі з боку однієї людини або групи.
Про персональну відповідальність педагогів за порушення норм педагогічної етики та профілактики булінгу і жорстокого поводження з дітьми.
Останнім часом стало актуальним таке поняття, як “булінг”. Під цим терміном мається на увазі навмисне цькування конкретної людини (дитини), що виражається в негативному впливі з боку однієї людини або групи.
Такі документи КЗ “Олександрівський ліцей №1” фіксують заходи щодо протидії булінгу та жорстокому поводженню з дітьми:
-Статут КЗ “Олександрівський ліцей №1”;
-посадова інструкція вчителя, класного керівника;
-правила внутрішкільного розпорядку КЗ “Олександрівський ліцей №1”;
-накази директора;
-виховний план КЗ “Олександрівський ліцей №1”;
Нормативна база щодо унеможливлення булінгу та жорстокому поводженню з діти в сім’ї та за її межами сконцентрована в таких державних документах:
ст. 52 Конституції України, ст .53, 54, 55 Закону України «Про освіту», ст. 10, 35 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 15 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї», Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми» (зі змінами від 06.06.2024 року), які набрали чинності 06.10.2024 року №3792-IX, накази МОН від 25.12.2006 № 844 «Про вжиття додаткових заходів щодо профілактики та запобігання жорстокому поводженню з дітьми», від 23.08.2006 № 631 «Про вжиття вичерпних заходів, спрямованих на дотримання законодавства, щодо захисту прав неповнолітніх», від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильства над дітьми», від 28 грудня 2019 р. № 1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти».
Згідно з ч. 2 ст. 54 Закону України «Про освіту» педагогічні працівники повинні дотримуватися педагогічної етики, поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, захищати здобувачів освіти під час освітнього процесу від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою. Відповідно до ст.147 Кодексу Законів про працю України передбачено стягнення за порушення трудової дисципліни.
У Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми” від 06.06.2024 внесені зміни, які набрали чинності у жовтні 2024 року.
Відповідно до цих змін, керівник закладу освіти, який “розглядає усні та письмові заяви (скарги, повідомлення) про випадки насильства або жорстокого поводження з дитиною в закладі освіти протягом однієї доби з моменту надходження та у разі виявлення ознак насильства або жорстокого поводження невідкладно повідомляє про це батьків, інших законних представників дитини, а також ПИСЬМОВО повідомляє уповноважений підрозділ органу Національної поліції України та службу у справах дітей”.
Також цей Закон розширює поняття жорстокого поводження з дитиною, включаючи поняття булінгу.
Булінг (цькування) – психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, тобто будь-яке умисне діяння (дія або бездіяльність), у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, яке систематично вчиняється особою стосовно дитини, з якою вони є учасниками одного колективу, або дитиною стосовно іншого учасника одного колективу та яке порушує права, свободи, законні інтереси потерпілої особи та/або перешкоджає виконанню нею визначених законодавством обов’язків.
Жорстоке поводження з дитиною – будь-які форми фізичного, психологічного, сексуального або економічного насильства над дитиною, зокрема домашнього насильства, насильства за ознакою статі, булінгу (цькування), а також будь-які незаконні угоди стосовно дитини, зокрема вербування, переміщення, переховування, передача або одержання дитини, вчинені з метою експлуатації, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану дитини .
У 2019 році в Кодексі про адміністративні правопорушення з’явилася нова стаття 173 п. 4 “Булінг” (цькування). Відповідно до цієї норми, під поняттям “булінг” законодавство розуміє дії учасників освітнього процесу, які полягають у фізичному, сексуальному, економічному, психологічному насильстві, в т.ч. із застосуванням електронних комунікацій. Суб’єктом цього правопорушення виступає малолітня або неповнолітня особа або інший учасник освітнього процесу. В результаті вчинення правопорушення жертві заподіюється психічну або фізичну шкоду.
На сьогоднішній день в нашій країні передбачена тільки адміністративна відповідальність за булінг (цькування).
Стаття 173 п. 4 КУпАП передбачає наступні заходи покарання за цькування:
- штраф від 50 до 200 неоподатковуваних податком мінімуму доходу громадян;
- громадські роботи до 240 годин;
- виправні роботи до 1 місяця.
Якщо булінгом займається неповнолітня особа, віком від 14 до 16 років, до відповідальності притягують батьків чи інших законних представників.
У випадку, коли дитині буде завдано фізичної шкоди (тілесні ушкодження), це вже підпадає під кваліфікацію Кримінального кодексу України (ст. 121, 122, 125 ККУ).
Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?
- Постарайтеся викликати дитини на відверту розмову. Поставтеся з розумінням, співпереживанням до ситуації.
- Уважно вислухайте, не ставте питання. Дайте дитині зрозуміти, що ви його можете захистити і зрозуміти.
- Розкажіть дитині, як потрібно себе вести правильно.
- Постарайтеся максимально більше деталей дізнатися про інцидент. Розкажіть про те, що трапилося вчителю.
- Ні в якому разі не звинувачуйте свою дитину і не намагайтеся самостійно приборкати кривдників.
- Зверніться, при необхідності, за допомогою до психолога.